Karbüratörlü Araçlarda Kullanılan Mikser Çeşitleri

Merhaba, bu yazımızda, karbüratörü araçlarda kullanılan mikser çeşitleri konusunda bazı bilgileri paylaşacağız. Yazımızın amacı, çeşitli nedenlerle istediği performansı yakalayamayan araç sürücülerine alternatifler hakkında bilgi vermektir.

1- Statik, Engelleyici mikserler.

Klasik mikser çeşidi olup, ülkemizde ki hemen her araçta görmüş olduğunuz mikserlerdir.

 Lpg mikser çeşitleriMikser Çeşitleri  Lpg mikser çeşitleriMikser Çeşitleri Lpg kazık mikser uygulaması

Statik mikserler, en yaygın mikser çeşididir, maliyeti çok düşük olan bu mikserler, genel olarak iş görür ve eski arabalarına fazla masraf yapmak istemeyenler için idealdir. Ancak statik mikserler, tasarımları gereği motoru bir miktar boğarlar, bu yüzden motor performansına olumsuz etki ederler. Eğer araca uygun olan bir mikser seçilmez ise, rölanti probleminden, düşük performansa, sabah geç çalışmaktan, patlatma yapıp aracın hava giriş sistemine zarar vermeye kadar bir .çok soruna yol açar.

1-b-) Kazık Mikserler

Ülkemizde, genelde R12 araçlarda görülen, gaz girişinin direk olarak karbüratöre delik açma vasıtası ile yapılan mikserlerdir. Uygulaması maharet ve bilgi birikimi isteyen bu mikser çeşidi, statik mikserlerin bir türdür, doğru uygulandığı taktirde, hem daha iyi performans hemde problemsiz çalışma sunar. Ancak bu mikser çeşidini uygulamak hem zordur, hem zaman içinde karbüratördeki deliğin aşınarak büyüme riski vardır.

2-) Değişken (variable) Mikserler. LPG Karbüratörleri.

Ülkemizde pek bilinmeyen bu mikser / karbüratör çeşitleri. Yurt dışında çok yaygındır. Temel özellikleri, normal karbüratörler gibi, yakıt ayarını motora giren havayı ölçerek yapmalarıdır. Başlıca 3 Ekol vardır.

2-a-) BLOS (Avrupa)

Blos LPG mikseri / karbüratörü. BRC firması tarafından patentlenerek yapılmış, daha çok Polonyada tanınan, günümüzde İnglteredeki eski Landrover kullanıcıları arasında oldukça popüler olan bir cihazır.

 Blos Lpg mikser

Blos lpg mikser / karbüratör

 Blos LPG Mikser

Blos lpg mikser / karbüratör

 Blos LPG Mikser

Türkiyeden Blos Uygulaması

Çalışma presibi olarak, motorsiklet karbüratörlerinin bir benzeri olan Blos mikseri / karbüratörü, içinden geçen havaya göre otomatik olarak motora giden gazı ayarladığı için, ideal yakıt karışımı sağlar.  Genel olarak tek bir Blos mikseri / karbüratörü ile 200 bg kadar olan motoru beslemek mümkündür.

 

 

2-b-) Impco (Amerika)

Impco, Amerika Birleşik Devletlerinde konuşlu bulunan, dünya çapında bir çok markaya sahip olan, otomotiv, sanayii tipi motorlar için LPG ekipmanı üretan bir firmadır. Aklınıza gelebilecek her türlü motor tipi için LPG ekipmanı ver karbüratörü üretmektedir. Piyasadaki hemen tüm LPG li forkliftler Impco ürünleri kullanmaktadır. Türkiyede genel de bilinmeyen bir firma olan Impco. 50 bg lik basit motorlardan, 1.000 bg lik sanayi tipi motorlara kadar çok geniş yelpaze için çeşitli üretim yapar

Impco Lpg Mixer / Karbüratör uygulaması

Impco Lpg Mixer / Karbüratör uygulaması

Impco Lpg Mixer / Karbüratör uygulaması

Impco Lpg Mixer / Karbüratör uygulaması

lpg_mikser_impco_mikser-3

Impco Forkift Karbüratörü

Çalışma prensibi, BLOS sistemine benzer olsada, farklı mekanizmalar kullanan Impco ürünleri, genelde ülkemizde kullanılan LPG regülatörleri ile uyumsuzdur. Bu yüzden bütün kit olarak ithal etmeniz daha uygun olacaktır. Impco ürünlerine ebay.com üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

2-c-) Gas Research (Avustralya)

Gas Research firması, Avustralyada oldukça tanınan, tamamen performansa yönelik çok özel ürünleri hayata geçiren bir firmadır. Gas research ürünleri alıştığımız karbüratör sistemlerinin LPG ye uyarlanmış halidir. Gas Research ürünleri, aracı sadece LPG de çalıştırmak üzere tasarlanmıştır, yüksek performans için özel devrelere sahiptir ve genelde özel manifoldlar vasıtası ile kullanılır.

 Lpg Karbüratör

Gas Research Çift Lpg Karbüratörü

 Lpg Karbüratör

Gas Research Karbüratörü ve Regülatörü

 Lpg Karbüratör

Gas Research Karbüratörü

www.profflpg.com.tr