Karbüratörlü Araçlarda Tasarruflu Gaz Ayarı

Artan LPG fiyatları karşısında bir nebze faydası olması açısından, bir süreden beri yapmış olduğumuz testler neticesinde elde etmiş olduğumuz sonuçları paylaşmak isteriz. Bahsedilen yakıt değerleri ProffLPG cihazları ile elde edilen değerlerdir.

 

Aşağıda bahsettiğimiz ayar değerleri ile, bakımları zamanında yapılmış, ateşleme sistemleri optimum değerlerde çalışan araçlarda, %10 ila %30 arasında tasarruf edildiği gözlemlenmiştir. Tasarruf değerleri, yetkili test laboratuvarları tarafından test edilmemiş olup, tamamen kullanıcı geri bildirimine dayanmaktadır.

 

EKO 1 – 3 Ayarı

 

Lpg ayar vidaları

a-) Aracı fan açıncaya kadar ısıtın.

b-) 1 nolu gaz ayar vidasını sonuna kadar sıkın.

c-) 2 nolu gaz ayar vidası ile yardımı ile rölanti ayarını eko1 (515) e getirin.

d-) motoru 3000 dd da çalıştırıp 3. nolu ayar vidası ile eko3 (490) e getirin.

e-) Yük ayarı tamamlandıktan sonra, rölanti ayarında değişiklik olup olmadığını kontrol ediniz. Rölanti devrinin ve rölanti yakıt ayarının tam olduğuna emin olunuz.

 

 

 

Diğer Hususlar

  • Yukarıda tarifi verilen ayar değerleri, aracın sakin kullanılmasına yönelik olup. Hızlanma değerleri üzerinde negatif etkide bulunacaktır.
  • Verilen rölanti ayar değeri kışın aracın daha rahat çalışmasına yardımcı olur.
  • Yolculuk yaptığınız güzergah kısa ise, daha doğrusu yolculuğun büyük kısmı motor ısınmadan gerçekleşiyorsa, yakıt değerleriniz her zaman fazla çıkacaktır. Soğuk motorlar 6 kat a kadar fazla yakıt tüketirler.
  • Şehir içinde yakıt tasarrufu sürüş şekline bağlıdır. Arcın en fazla yakıt tükettiği an hızlanma yapıldığı zamandır. Bu yüzden aracı minimum frenaj yapacak şekilde, mümkün olan en üst viteste ve alt devirde kullanmanız yakıt tüketiminizi azaltacaktır.
  • Lastiklerinizin her zaman tam (hatta fabrika değerlerinden fazla) şişmiş olduğunuzdan emin olun. Düşük lastik basıncı aracın yere tutunmasını arttırır ve aynı zamanda aracın yere sürtünmesini dolayısı ile de yakıt tüketimini arttırır.