LPG li Araçlarda Buji Seçimi

LPG li Araçlarda Buji Seçimi

LPG dönüşümü geçirmiş araçlar, benzin ve dizel yakıtla çalışan araçlar gibi problemsiz çalışırlar. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

1-) Piston İçi Sıcaklık
Benzin piston içine girdiği zaman buharlaştığından, motor içinde belirli bir soğutma imkanı sağlar. Gaz halindeki LPG ise kuru bir yakıttır ve motora bu soğutma imkanını sağlayamaz. Bu yüzden piston içi sıcaklığı ile buji sıcaklığı, motorun benzinli çalışma durumuna göre daha fazladır.

2-) Daha Fazla Ateşleme Gücü İhtiyacı
Yüksek oktan ve yüksek yanma ısısı nedeni ile LPG, benzine göre daha fazla ateşleme gücüne ihtiyaç duyar. Örneğin benzin ile çalışma durumunda 14 kv güç isteyen bir motor LPG ile çalışma durumunda 16 kv güç ister.

Bu ihtiyaçlardan yola çıkarak , LPG dönüşümü gerçekleştirmiş olan araçlarda kullanılacak olan bujileri seçerken daha soğuk ve bir miktar daha kısa elektrod aralığına sahip olandan tercih etmek en doğru seçim olacaktır.

Son dönemlerde piyasaya sürülen, kıymetli metal den üretilen bujiler, ancak bu tür bujileri sürebilecek kapasitede ateşleme sistemine sahip olan araçlar için uygundur. Eski tip araçlarda bu tür bujilerin kullanımının fark yaratmadığı bilinmektedir.

Özetle, lpg dönüşümü geçirmiş araçlar için buji seçerken, aracın fabrikasyon orjinal bujisini (veya muadilini) bulup, bunun bir derece soğuk ve tırnak aralığı 0.1 mm daha kısa olanını seçmek (veya tırnak aralığını 0.1 mm daraltmak) genel olarak kabul görmüş bir uygulamadır.

Buji ısı aralığı tablosu

Markalar arası karşılaştırmalı buji ısı tablosu.

 

Bosch marka buji tanım tablosu

Bosch marka buji okuma kartı.

Champion buji okuma tablosu

 

Champion buji okuma tablosu

 

NGK buji okuma tablosu

 

NGK buji okuma tablosu

 

Denso buji okuma tablosu

Denso buji okuma tablosu